Tarih düşmanlığı

ALİ RIZA ÖNSES
KONYA

Fasıllar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahrettin Kibar, yerleşim hudutları içerisindeki tarihi abidelerin hazine ve altın avcıları tarafından zarar verilerek tahrip edildiğini ileri sürerek, “Tarihi abidelerin bulunduğu alanda 3 bin 200 sene öncesine ait olduğu sanılan Bereket Tanrısı da son olarak delinerek tahrip edilen eserlerimiz arasındadır” dedi.

Bereket Tanrısı isimi verilen kaya anıtına geçtiğimiz sene kimliği belirsiz kişi veyahut kişiler tarafından beton delme makinesi ile delinerek zarar verildiğini belirten Kibar, “Burada tarih perişan oluyor. Bir sene önce Bereket Tanrısı’nı sembolize eden kaya anıtını karotla delmişler. Burada iki ayrı delik var; birisi 10 santim kalınlığında, 70 santim derinliğinde, ötekisi daha küçük bir delik. İçerisindeki parçası yok, alınmış. Anlatılanlara göre, buranın Horasandan dökme bir taş olduğu sanılarak, içerisinde altın olduğu düşünülmüş ve altın aranmış bu deliklerin içerisinde. Yaşanan bu olayın hemen peşinden vaziyeti Müze Müdürlüğü’ne bildirdik. Daha yukarıdakilerde de benzer vaziyetler söz konusu. Bölgede biz geçmişte kepçeyle gezen insanları dahi yakaladık. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Fasıllar Köyü’nü ziyaretinde kendisine de gösterdik ve sunduğumuz bu dosya içerisinde de bu olaydan bahsettik. Bakanın peşindeki tüm ilgililer de gördü buranın halini. Bakanımız ise bunu yapanlara lanet okudu” dedi.

Fasıllar Köyü’ndeki tarihi abidelerin Konya’nın ehemmiyetli bir tarihi kültür kalıtı olduğunu ancak korunamadığı için hazine avcılarının gözde define arama mekanı haline gelebildiğini vurgulayan Kibar, “Burada yüzlerce uygarlık gelmiş geçmiş. Her medeniyet, öbürünü çürütmüş. Onun için aşırı bir tahribat var burada. Bununla alakalı olarak bir senedir uğraşıyoruz buranın savunma altına alınması için. Fazla bir şey istemiyoruz burada, bu alanın korunması, turizm yolunun yapılması ve bir de abidelere çıkış yolunun tabii taşlara kaplanması. Buradaki, Fırtına Tanrısı Teşup olarak adlandırdığımız Fasıllar Anıtı’nın da dikilerek ayağa kaldırılmasını talep ediyoruz. Bunun için bir dernek kurduk, buranın turizm yönüyle de ilgileniyoruz. Ben burası savunma altına alınana kadar bu mekanın gece gündüz gönüllü bekçisiyim” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Amerika 'yanıyor' başlıklı makalemizde amerika, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.