Pelikan’ı vurdular

MÜSLÜM ÇİFTÇİ
ADANA

Ceyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne Sarısakal Semti 4. Murat Sokağı içinde bir pelikanın olduğu bilgisi geldi. Ceyhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı Ceyhan Hayvan Barınağı ekipleri buraya gittiklerinde bir pelikanın sokakta gezindiğini lakin uçamadığını fark ettiler. Ekipler, pelikanı yakalayarak, Ceyhan Belediyesi Veteriner Hekimi Kadir Kara’ya teslim ettiler.

Belediye veterineri Kadir Kara, yaptığı açıklamada, ekiplerin bulunup kendilerine getirdikleri pelikanın sol kanadında ve gagasında absürt yaraları olduğunu söyledi.

Pelikanın tedavisini yaptıklarını ve kısa vakitte daha evvelki sağlığına kavuşacağını söyleyen Kara, “Biz pelikanın tedavisini yaparken, Yumurtalık ilçesinden bir yurttaş yanımıza geldi ve pelikanı gördü. Pelikanın, takriben 1 buçuk sene önce yaralı halde balıkçılar tarafından bulunduktan sonra Yumurtalık Balıkçı Barınağı’nda beslenen ‘Garip’ olduğunu söyledi. Bizi kuşu sahiplenen Kemal Tosun’la telefonla görüştürdü. Tosun, Garip’in bir kaç gündür kayıp olduğunu belirterek, kuşu tarif etti. Yaralı pelikanın Garip olduğu ortaya çıktı” dedi.

Kara, “Garip”i kısa süre sonra yuvası olan balıkçı barınağına geri götüreceklerini belirterek, “Garip, takriben 35 kilometre uçup Ceyhan’a gelmiş lakin bilinçsiz avcılar onu yaralamış. Bu tabiat harikası kuşu vurmak kadar kötü bir şey olamaz. Kimseye zararı olmayan pelikanlar, vurulmayı değil, sevgiyi hak ediyorlar” dedi.
Tedavisi tamamlanan pelikan Yumurtalık’taki balıkçı barınağına götürüldü.

Bir önceki yazımız olan Ağaç görünümlü baz istasyonuna tepki başlıklı makalemizde ağaç, baz ve görünümlü hakkında bilgiler verilmektedir.