Menderes’ten zehir akıyor

ARİF ÇAYAN – BEŞİR KELLECİ
İZMİR

Küçük Menderes Nehri’nin kirliliğinin tehlike sınırlarına ulaşması ve bu konuda hala alakalı bakanlıklar tarafından bir önlem alınmaması üzerine Selçuk Belediyesi harekete geçti. Nehri kirleten etkenleri tespit için ilk olarak Kaymakamlık ve Büyükşehir ile birlikte 9 istasyon üzerinde inceleme yapan ve kirleticileri belirleyen Selçuk Belediyesi, konu ile alakalı 3 klasörlük bir çalışma raporu hazırlayarak alakalı tedbirlerin alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman ve Su işleri Bakanlığı’na gönderdi.

Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, belediye bünyesinde oluşturdukları Çevre ve Sıhhat Müdürlüğü ve üniversitelerin yaptığı araştırmalara göre, nehri kirleten atıkların evsel atıklar olmadığını kirleticilerin sanayi tesisleri olduğunu dile getirdi. Küçük Menderes’in kirliliği ile alakalı koşul olan önlemleri alakalı belediyelerin aldığını anlatan Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, şöyle konuştu:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanacak Küçük Menderes Havzası Savunma Eylem Planı’nın bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Küçük Menderes Nehri, içerisinde taşıdığı kurşun, demir ve çinko gibi ağır metalleri üst düzeyde bulundurduğu için dünyaca bilinen ve bir taraftan Sayın Başbakan’ın İzmir’in 35 projesinden biri olarak izah ettiği Efes Limanı projesinin gerçekleştirileceği ve diğer taraftan 60 bin yatak kapasiteli turizm merkezi alanı olan Pamucak sahilindeki turizmi negatif istikamette etkiliyor, denizdeki canlıların ölümüne ve etrafındaki tarla alanlarının çoraklaşmasına yol açıyor. Nehrin sulama kaynağı olarak kullanılmasından dolayı bölgedeki tarım alanlarının gittikçe yok olmasına sebebiyet veriyor. Nehir kullanılamayacak derecede kirli akıyor.” Yıllardır alakalı kurumlara çağrıda bulunduklarını anlatan Ülgür, şunları söyledi:

“2012 seneninde TUBİTAK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak çalışmasıyla ortaya çıkarılan Küçük Menderes Havzası Savunma Eylem Planı’nın ivedilikle hayata geçirilmesi ve konunun çözüme ulaşması için ihtiyaç duyulan çalışmaların bir an önce yapılmasını bekliyoruz.”

TARIM ALANLARI SULANIYOR

Öte yandan, ağaçları kurutan ve içindeki hayvanları dahi öldüren nehrin suyunun tarım alanlarında sulamada kullanılması bölgedeki yurttaşları korkutuyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar, “Biz küçükken bu sularda yüzer, balık tutar, bu suyu içerdik.Ama şimdi buranın halini görüyorsunuz. Su değil zehir akıyor. Bu suyu tarım alanlarında da kullanıyorlar. Buradaki meyve sebze Türkiye’nin her yerinde yenilip içiyor. Yetkililerin bu vaziyete acil çare bulması gerekiyor” diyerek tepkilerini dile getirdiler. Yörede rençperlik yapan vatandaşlar ise, çok kötü kokuyor. Arazimiz var. Kokudan kaçıyoruz. Su kaynağımız kısıtlı olduğu için zaruri olarak buradan sulama yapıyoruz” diye konuştu.

Nehirde kirlilik hasebiyle hayatın çok zor olduğunu ifade eden Selçuk Belediyesi Çevre ve Sıhhat İşleri Müdürü Gonca Susyal, nehirde çok ciddi balık ölümleri gerçekleştiğini söylerken “ Nehirde yaşayan tek canlı kaplumbağalar onlar da simsiyah” dedi.

Bir önceki yazımız olan Gökte Ay Yıldız başlıklı makalemizde ay, gökte ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.