Flamingolar, İzmir Kuş Cenneti’ni seçti

İZMİR ,

İzmir Kuş Cenneti’nde birkaç küçük adada bu sene 2 bin 600 çift flamingo kuluçkaya yatarken, bin 500 kadar yavru flamingo birkaç hafta sonra uçabilecek büyüklüğe erişti. Homa Dalyanı’ndaki küçük adacıklarda kuluçkaya yatan flamingoların dünyaya yeni gelen yavrularıyla birlikte oluşturdukları tablo ise görenleri büyüledi. Bu sene yapılan restorasyon çalışması ile yok olması önlenerek büyütülen ada sayesinde gelecek sene çok daha fazla sayıda flamingonun gelmesinin beklendiği bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamaltı Tuzlası’nın ortasına yapılan adanın üzerinde ‘kılıçgaga’, ‘uzunbacak’, ‘sumru’, ‘küçük sumru’ ve ‘akça cılıbıti’ gibi kuş türlerinin bu sene kuluçkaya yatması da ayrı bir sevinç kaynağı oldu.

İzmir Kuş Cenneti’nde flamingo adalarının dalga erozyonu hasebiyle yok olmaya başlaması ve kapasitenin yetersiz kalması üzerine harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, dünyanın sayılı sulak alanlarından biri olan cenneti müdafaa etmek emeliyle dünyanın en büyük yapay flamingo üreme adasını kurmuştu. Geçtiğimiz Ocak ayında başlatılan çalışmalar kapsamında mevcut 500 metrekarelik flamingo adası 6 bin 440 metrekareye çıkarıldı. Adanın çevresi dere yataklarından alınan tabii taşlarla çevrelenerek, tabii dokunun savunması ve zarar görmemesi sağlandı. Türkiye’de yalnızca Tuz Gölü ve İzmir Kuş Cenneti’nde üreyebilen flamingoların üreme alanı üniversite, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve İZKUŞ işbirliği ile genişletildi. 3 bin flamingonun üreyebildiği mevcut ada 13-4 bin flamingonun üreyebileceği büyüklüğe ulaştı. Flamingoların üreyebilmesi için oluşturulan rahat ve huzurlu ortam sayesinde önümüzdeki seneden itibaren flamingoların bu bölgede kuluçkaya yatması ve sayılarının daha da artması bekleniyor. Flamingoların kuluçka dönemi 28-30 gün sürüyor ve ilk yavrular mayısın ilk haftasında görülmeye başlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Menderes'ten zehir akıyor başlıklı makalemizde çevre, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.