Fabrika bacalarına online takip

SEMA PINAR SAYAN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, daimi emisyon ölçüm sistemlerinde emisyon verilerinin sıhhatli olarak alınabilmesi ve bu sistemlerin seçimi, kurulumu, kalibrasyonu, bakımı ve işletiminde dikkat edilmesini sağlamak emeliyle Bakanlığın çıkarmış olduğu “Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliği”nin 12 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi. Tebliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte, sanayi tesislerinin, tebliğ ile kazançlan yükümlülüklerini yerine getirerek doğru ve emin ölçüm verileri elde etmelerini müteakip, sanayi tesislerinin bacalarında bulunan ölçüm cihazlarından elde edilen verilerin Bakanlık merkezine çevrimiçi (online) olarak aktarılması çalışmalarına başlanılacağı bildirildi.

206 adet sanayi tesisi ve 493 adet cihazdan ele geçirilecek verilerin toplanarak raporlanacağı server (sunucu) sistemleri, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı’na bağlı Çevre Referans Laboratuarına kurulacağı vurgulanarak, planlanan izleme ağının merkez altyapısının oluşturulduğu belirtildi. İzleme ağına, sektörel bazda bir sıralama yapılacağı da öğrenilen sisteme, ilk olarak çimento sektöründen başlanılacağı açıklandı. Tüm sanayi tesisleri bağlantılarının 2013 senesi sonuna kadar tamamlanacağı ifade edilerek, sanayi tesislerinin tamamının çevrimiçi (online) takibe alınmasının planlandığı açıklandı.

Bir önceki yazımız olan Gözsüz beyaz dev örümcek başlıklı makalemizde beyaz, dev ve gözsüz hakkında bilgiler verilmektedir.