Amerika ‘yanıyor’

ABD’de geçen Temmuz ayında vasati sıcaklık 25.3 dereceydi.

Bu, 1936 yılının Temmuz ayında kaydedilen sıcaklık rekorunun aşıldığı mananına geliyor.Meteoroloji uzmanları, son 12 ayın ABD’de 1895 seneninde iklim kayıtları arşivlendiğinden beri şahit olunan en sıcak dönem olduğuna dikkat çekiyor.

İklim uzmanı Jake Crouch, bu vaziyetin kısmen mahalli etmenlere ve kuraklığa dayandığını, kısmen de küresel ısınmayla alakalı olduğunu açıkladı.Kuzey Carolina’da bulunan Ulusal İklim Veri Merkezi görevlisi Jake Crouch, ”Son sıcaklık rekoru ile arada kayda değer bir artış farkı var.” diyor.

Bunun yanısıra, ABD’de aşırı uçta sıcak veyahut soğuk hava vaziyetinin not edildiği kayıtlarda da normalde yüzde 20 olan aşırı hava vaziyeti endeksinin şu an yüzde 37’ye tırmandığı görülüyor.
Ulusal Umman ve Atmosfer Dairesi’nin kuraklık izleme merkezi, ABD’nin orta ve güney bölgelerinde yer alan 48 eyaletin yüzde 63’ünün kuraklıktan etkilendiğini söylüyor.
Tahminlere göre bu vaziyet mısır hasatının son altı sene en düşük seviyesine inmesine yol açacak.

Bir önceki yazımız olan Fabrika bacalarına online takip başlıklı makalemizde çevre, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.